סדנת מנהלים לחשיבה יצירתית, יצירתיות בקבוצה, מנהיגות מול יצירתיות, תכנון מול ביצוע,

 המשחק

המשחק שנקרא: Open Architecture"" מכיל יותר מ – 500 חלקים בצורות של קוביות וגלילים וכמות גדולה עוד יותר של מחברים באורכים שונים, בעזרתם ניתן להרכיב מבנים גדולים מאד

(ניתן להגיע לגודל של משאית ואף יותר).

ההנחיות המוגדרות על ידי, מעניקות לקבוצה  את התוכן למשחק,

הפעילות משעשעת, סוחפת ומאד אמוציונלית, 

מלווה בסיפור בנייתו של סוס הנדנדה הגדול בעולם, כדוגמה לחשיבה שונה ומקורית.

מספר משתתפים נע בין 12 ל – 48 .

 

האתגר

המטרה: תכנון מבנה שיעמוד במשימות ויעדים מוגדרים מראש כמו:גשר נושא משקל, שלד סימטרי, מבנה גבוה, סימון קואורדינאטות בחלל, מבנה מופשט המגדיר רעיון, רהיטי ענק ועוד..

המשימה מהווה אתגר לקבוצה שצריכה ללמוד ולאסוף מידע, לקבוע עמדה ביחס לפתרונות אפשריים ולהגיע לכלל החלטה משותפת בתכנון ולבצע הלכה למעשה את התוכניות.

 

חשיבה רב תחומית ופתרון בעיות מורכבות

אחת הדרכים לפיתרון בעיה מורכבת שכזו הדורשת מיומנות רב תחומית היא הבנת הבעיה הקבוצתית, הגדרתה ופירוקה למרכיבים מאפשרת לכל משתתף לפעול במישורים שונים ההכרחיים

לפיתרון הבעיה וכך יש לכל אחד מן המשתתפים חלק מהותי וחיוני בפיתרון הכולל. כל אחד מן המשתתפים יכול להתבלט בתחום שהוא חזק בו ויש לו אחריות מלאה לגבי הקבוצה. חלוקת העבודה

לרמות מערכתיות שונות ושיתוף הפעולה לקראת מטרה משותפת, כל אלו מכילים ערכים ומיומנויות שכולנו משתמשים בהן בחברות היי-טק, בצבא, בפוליטיקה וכמובן צוות המורים בבית-הספר.

 

חשיבה יצירתית

חשיבה מערכתית והפשטת הבעיה, חלוקה לקבוצות עבודה תוך ראייה מקבילה, לטווח הרחוק ולטווח הקרוב לבעיה הגדולה והקטנה, זיהוי החוקים והשיטה על פיה פועל המשחק יוביל

לחיפוש פתרונות יצירתיים, פתרונות "מסוג אחר" הפורצים את תבנית חוקי המשחק ומובילים לחשיבה יצירתית ומערכתית המפתחת מיומנויות הנחוצות לפיתרון בעיות מורכבות.

 

התמודדות טכנית ויכולת תכנון

קשיים טכניים מולידים חשיבה יצירתית !

בעיה המכילה בתוכה התמודדות עם מכשולים פיזיים מובילה לחשיבה מקורית, גודל חלקי המשחק גורם למשתתפים להתמודד עם מבנה גדול וכבד המחייב תכנון מוקדם ועבודה בשיתוף פעולה.

הרעיונות המקוריים – "פורצי הגבול" אינם מגיעים דווקא מהאינטראקציה הקבוצתית אלא נובעים מתוך אדם אחד או שנים מתוכה, על הקבוצה לזהות ולהכיר בערך של אותם אנשים או רעיונות ולדעת איך לפענח אותם הלכה למעשה.

המהיגים הם אלו שיובילו את המהלך החדש היצירתי לכדי פיתרון מעשי – מנצח !

 

שיתוף פעולה ועבודה בקבוצה

ההתמודדות עם האתגר במשחק וגודלם הפיזי של החלקים מחייבת את המשתתפים לעבוד כקבוצה, אין כל דרך אפשרית אחרת לפתור את הבעיה לבד או אפילו בקבוצה של 3 – 4 משתתפים ! החלוקה

לקבוצות ותתי קבוצות, הבנת המשימה וההתמודדות של קבוצה רבת משתתפים עם זיהוי הפוטנציאל המצוי בכל אחד: המנהיג – "המוביל", המתכנן – "הארכיטקט", המבצעים והמיישמים הם "הפועלים".

הבנה של כל אחד את תפקידו וחשיבותו למערך הכולל לא פחות חשובה מהעמידה במשימה ומציאת הדרך המובילה אל הפיתרון.

 

מרעיון למציאות – ארכיטקטורה ועיצוב

על מנת לתרגל בהצלחה משימות וסימולציות מורכבות יצקנו תוכן במשחק בצורה של ערכי יסוד מתוך עולם הארכיטקטורה, מבנה שמתמודד עם: מסה וחלל, מידות ופורפורציות, חוץ ופנים, סטטיות ודינמיות, גובה, חוזק, משקל ועוד..

המבנה השלדי שמדגיש את כוחו של החלל שלכאורה – ריק, מוכיח את כוחה של הקבוצה שיודעת לחשוב, לתכנן, ולהוביל בשיתוף פעולה מהלך יצירתי – רעיון – למבנה תלת מימדי אמיתי !

 

© כל הזכויות שמורות (רשום כפטנט).